Alertă sanitar-veterinară
Florin PAIU
O vulpe care avea rabie a fost găsită moartă în lunca Sucevei, în apropiere de adăpostul câinilor comunitari. Situaţia este considerată destul de gravă, în condiţiile în care în zonă există destui câini liberi care au putut intra în contact cu aceasta.
După sesizarea venită de la un cetăţean prin numărul de urgenţe 112, vulpea a fost ridicată şi dusă la Laboratorul Sanitar Veterinar Suceava, unde s-a depistat prezenţa virusului rabiei.
Doctorul Petrea Dulgheru, şeful Direcţiei Sanitar Veterinare Suceava, ne-a declarat: „Au fost instituite măsurile legale care se impun, a fost efectuată ancheta epidemiologică şi s-a impus un program de măsuri în scopul combaterii bolii”.
Reamintim că, la finele anului trecut, o vulpe a fost prinsă pe străzile municipiului Suceava şi apoi dusă la adăpostul de câini din lunca Sucevei, unde a fost ţinută sub observaţie, izolată, într-o cuşcă. Câteva zile mai târziu vulpea a murit, ulterior constatându-se că aceasta era turbată.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 13 Ianuarie 2012.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.