Monitorul de Suceava La Moldoviţa

Un tânăr care culegea ciuperci în pădure a fost muşcat de şarpe

Cristina RUSU

Un tânăr de 21 ani, din Moldoviţa, a avut nevoie asistenţă medicală după ce a fost muşcat de un şarpe.

Incidentul s-a petrecut ieri dimineaţă, iar victima, Ilie U., a fost transportată

iniţial la Spitalul Câmpulung Moldovenesc, de unde a fost transferată la Suceava, în vederea efectuării unor investigaţii mai amănunţite şi a administrării serului antiviperin.

Tânărul se afla într-o pădure de pe raza localităţii de domiciliu, la cules de ciuperci, în momentul în care a fost muşcat de un şarpe de piciorul stâng.

La Spitalul Suceava, Ilie U. a fost internat în secţia Medicală, iar starea sa de sănătate este bună, spun medicii care-l au în grijă.

De la debutul sezonului cald, tot mai multe persoane din judeţ au nevoie de îngrijiri medicale după ce sunt muşcate de şarpe, numărul pacienţilor fiind în creştere faţă de anii anteriori.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 31 Iulie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.