Monitorul de Suceava

Un şofer beat s-a izbit cu maşina într-un tractor neînmatriculat

 

Un şofer aflat sub influenţa băuturilor alcoolice a provocat un accident după ce a intrat în coliziune faţă-spate cu un tractor neînregistrat.

Duminică, la ora 05.20, pe DN 17A, pe raza municipiului Rădăuţi, Sorin N., de 29 de ani, din comuna Marginea, în timp ce conducea un autoturism, din cauza nepăstrării distanţei regulamentare, a intrat în coliziune faţă-spate cu un tractor neînregistrat, condus de Viorel H., de 59 de ani, din comuna Marginea.

Deoarece conducătorul autoturismului emana halenă alcoolică, acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiindu-i  recoltate probe biologice.        

Conducătorul tractorului a fost testat, rezultatul fiind negativ.

 „Față de Sorin N. au fost întocmite actele premergătoare pentru săvârșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul, de către o persoană  care are o îmbibație alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, iar față de Viorel H. au fost întocmite actele premergătoare pentru săvârșirea infracțiunii de conducere de către o persoană, pe drumurile publice, a unui autovehicul neînregistrat”, se precizează în comunicatul poliţiei.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 August 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.