Rabie
Florin PAIU
Un bărbat din municipiul Rădăuţi a prins o vulpe turbată într-o capcană pe care o confecţionase tocmai pentru a prinde vulpile care îi intrau în curte şi îi atacau găinile. Pavel Sevac, care locuieşte într-o zonă din apropierea pădurii, a sesizat medicul veterinar în cursul zilei de luni, imediat după ce a găsit animalul în capcană. Medicul a trimis probe la laboratorul Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Suceava, de unde, ieri, a venit confirmarea existenţei virusului rabic.
Acesta este al doilea caz de rabie înregistrat anul acesta în judeţ, după cazul de turbare la bovină depistat la finele săptămânii trecute.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 04 Februarie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.