Monitorul de Suceava De 1 Martie

Tudor Gheorghe le oferă sucevenilor un cadou muzical, „Al cincilea Anotimp: Femeia”

Daniela MICUTARIU

 

În prima zi din luna martie, mâine, maestrul Tudor Gheorghe, acompaniat de o orchestră simfonică, dirijor şi orchestrator Marius Hristescu, le aduce sucevenilor un cadou muzical inedit, spectacolul „Al cincilea Anotimp: Femeia”. Spectacolul va începe la ora 19:00, la Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava. Biletele costă 60 de lei.

În alegerea titlului pentru acest spectacol, Tudor Gheorghe a fost inspirat şi de vorbele regretatului poet basarabean Grigore Vieru, care spunea că „femeia este al cincilea anotimp în care natura se odihneşte, amintindu-şi toate florile primăverii, toate privighetorile verii, toţi strugurii toamnei şi toate ninsorile iernii”.

Spectacolul „Al cincilea Anotimp: Femeia” are menirea de a aduce primăvara în sufletele spectatorilor, un mărţişor muzical dedicat tuturor celor care iubesc muzica de calitate, versul, actul cultural, în general. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 28 Februarie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.