Deputatul PDL Alin Trăşculescu a declarat, vineri, după şedinţa Comisiei juridice care a decis încuviinţarea arestării sale preventive, că este nevinovat şi că spune acest lucru pentru toţi cei care îl cunosc.
"Sunt nevinovat şi vreau să spun lucrul acesta pentru cei care m-au votat şi m-au trimis în Parlament, pentru toţi cei care mă cunosc şi pentru cei din Vrancea", a spus Trăşculescu.
El nu a vrut să facă alte comentarii, în schimb avocatul său, Cristian Ene, a spus că deputatul Trăşculescu avea dreptul să-şi studieze dosarul şi acest lucru nu i s-a permis, deşi au fost şase cazuri anterioare în care parlamentarii au putut să facă acest lucru şi să-şi formuleze apărarea.
Acesta a precizat că în şedinţa Comisiei juridice a invocat faptul că deputatul Trăşculescu are dreptul să-şi studieze dosarul, iar comisia a apreciat că din partea Ministerului Justiţiei nu există decât un referat şi lipseşte dosarul şi va face un raport în acest sens pe care îl va înainta Biroului Permanent.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 16 Noiembrie 2012.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.