Monitorul de Suceava De astăzi

Transportul în comun în Suceava, scumpit şi pentru cei cu abonamente

Cosmin ROMEGA

De astăzi, sucevenii au de plătit mai mult cu 20% la achiziţionarea abonamentelor de călătorie cu mijloacele de transport în comun aparţinând TPL, după ce Consiliul Local Suceava a aprobat majorarea tarifelor la abonamente.

Noul preţ al unui abonament lunar, valabil pe toate traseele acoperite de autobuzele şi microbuzele TPL, este de 60 de lei, în loc de 50 de lei, cât era până în prezent. Pentru cei care au nevoie de abonamente pentru perioade mai scurte de timp există varianta de abonament valabil 15 zile, la un preţ de 36 de lei, în loc de 30 de lei, cât era până acum, în vreme ce preţul unui abonament valabil o săptămână este de 22 de lei, în loc de 18 lei.

Decizia de majorare a tarifelor TPL vine ca urmare a solicitării societăţii de Transport Public Local, care înregistrează pierderi, pe fondul majorării TVA-ului de la 19 la 24%, al scumpirii carburanţilor, dar şi al reducerii numărului de călători.

Reprezentanţii opoziţiei din Consiliul Local s-au declarat făţiş contra adoptării acestei decizii, considerând că o nouă scumpire nu este deloc favorabilă populaţiei, dar nici TPL-ului, care va înregistra o scădere şi mai mare a numărului de călători. Voturile contra date proiectului de reprezentanţii PSD şi PNL au fost insuficiente, încât proiectul de hotărâre a fost adoptat, cu 14 voturi pentru, cinci contra şi o abţinere.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 01 Iulie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.