Monitorul de Suceava Investigaţii de fineţe

Tomograful de la Spitalul Suceava a primit aviz de funcţionare

Cristina RUSU

Spitalul Suceava dispune de autorizaţie provizorie de funcţionare pentru computerul tomograf pe care îl are în dotare, documentul fiind valabil până la eliberarea celei definitive, de către Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare.

În actualele condiţii, aparatul poate fi exploatat, numai că singurul impediment îl reprezintă  nefinalizarea instruirii personalului mediu care ar urma să-l deservească.

 

Spitalul va rezilia contractul cu Explora Iaşi

„Au fost efectuate toate probele, însă nu s-a încheiat trainingul angajaţilor. O parte din personalul mediu e în concediu medical, dar sperăm ca în maximum două săptămâni tomograful să funcţioneze la capacitatea normală”, a subliniat purtătorul de cuvânt al unităţii, dr. Tiberiu Brădăţan.

Medicul a explicat că, după darea în folosinţă a aparatului, Spitalul Suceava va rezilia contractul încheiat cu firma Explora Iaşi, care se ocupă în momentul de faţă de investigaţiile de fineţe ale pacienţilor din judeţul nostru.

Computerul tomograf aflat în dotarea celei mai mari unităţi sanitare sucevene a fost achiziţionat de Ministerul Sănătăţii Publice şi este, la ora actuală, cel mai performant din Suceava.

Investigaţiile cu acest aparat vor fi efectuate de trei medici radiologi cu competenţă, Anca Girigan, Cristina Morariu şi Liviu Ghebac.


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 25 Iulie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.