Sirenele au sunat, luni, timp de trei minute, la Timişoara, pentru a marca 21 de ani de când municipiul a devenit primul oraş liber de comunism din România, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Sirenele de alarmă ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă au sunat la Timişoara, timp de trei minute, în urma unei dispoziţii a primarului Gheorghe Ciuhandu, pentru a marca 21 de ani de când municipiul a fost declarat primul oraş liber de comunism din România.
Manifestările legate de comemorarea a 21 de ani de la Revoluţia din 1989 vor continua, luni, de la ora 14.00, cu o şedinţă festivă a Consiliului Local Timişoara, la care au fost invitaţi să participe reprezentanţi ai asociaţiilor de revoluţionari.
Tot luni, de la ora 18.00, este programat un concert organizat de Filarmonica "Banatul" şi Fundaţia Academică Culturală Timişoara.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 20 Decembrie 2010.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.