Cursă penală
Sergiu RUSU
Un taximetrist care a văzut întreaga scenă şi a sunat la 112, precum şi intervenţia promptă a poliţiei a făcut ca autoturismul în care era sechestrat taximetristul să fie blocat în trafic în scurt timp de oamenii legii.
„Plimbare” cu forţa
Toată povestea s-a petrecut ieri dimineaţă, în jurul orei 5:00, în faţa gării Burdujeni, din municipiul Suceava.
Trei tineri din zona Rădăuţi l-au însoţit la gară pe un prieten de-al lor, care pleca la Bucureşti. După ce şi-au văzut prietenul urcat în tren, cei trei s-au reîntors la autoturismul Audi A6, cu numere de Irlanda, cu care veniseră şi pe care-l lăsaseră parcat în apropierea gării.
Potrivit poliţiştilor, doi dintre tinerii cu pricina, Stelică Rotari (20 de ani), din comuna Voitinel, şi Marius Ciotău (19 ani), din comuna Fratautii Noi, s-au dus la un taximetrist care avea maşina trasă în faţa staţiei CFR şi i-au cerut tânărului de la volan (Constantin M., în vârstă de 22 de ani, din Liteni) să le facă rost de prostituate. Refuzul şoferului de taxi, care le-a spus că nu ştie nici o prostituată şi că nu-i poate ajuta, i-a înfuriat pe cei doi tineri, care, cu minţile îmbibate de alcool, l-au tras pe taximetrist din maşină şi l-au băgat cu forţa în autoturismul lor, spunându-i că merg să caute prostituate. La scurt timp, autoturismul Audi, în care a fost urcat taximetristul, a plecat din zona gării, cu tot cu acesta din urmă.
Cu cătuşe la mâini, în faţa procurorilor
Un alt taximetrist care se afla în zonă şi care a văzut cum colegul său este bruscat şi forţat să urce în autoturismul Audi, a sunat la 112 şi a anunţat poliţia.
În numai câteva minute, municipiul Suceava a fost împânzit de echipaje de poliţie care au plecat în căutarea autoturismului cu numere de Irlanda.
Oamenii legii au reuşit să ia urma maşinii şi să o blocheze în trafic în zona Mărăşeşti, în preajma Colegiului Naţional „Mihai Eminescu”.
Surse judiciare ne-au mărturisit că cei doi agresori ai taximetristului au devenit violenţi în momentul în care au văzut că nu mai au scăpare, poliţiştii fiind nevoiţi să-i încătuşeze pentru a-i imobiliza.
Duşi la sediul poliţiei, Rotari şi Ciotău s-au mai înmuiat în momentul în care au văzut că oamenii legii nu glumesc.
Ei au pus totul pe seama băuturii, precizând că nu intenţionau să-i facă nici un rău taximetristului, ci doar să-l sperie.
Ieri după-amiază, însă, cu cătuşe la mâini, cei doi tineri au fost duşi de poliţişti la Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava, magistraţii urmând, după audieri, să-i prezinte instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă.
Aseara, în jurul orei 21:00, cei doi tineri au fost arestati preventiv pe o perioada de 15 zile pentru lipsire de libertate în mod ilegal, fiind încarceraţi în arestul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 13 Februarie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.