Monitorul de Suceava Viteză şi imprudenţă

Tânăr de 19 ani, mort în urma unui accident cu motoscuterul

Sergiu RUSU

Un tânăr în vârstă de 19 ani şi-a găsit sfârşitul, sâmbătă seară, după ce s-a izbit cu motoscuterul în scările de acces de la o locuinţă.

Accidentul, informează poliţia, s-a petrecut pe un drum forestier deschis circulaţiei publice de pe raza comunei Pojorâta.

Adrian P., localnic, conducea un moped, iar într-o curbă la dreapta, a pierdut controlul direcţiei de mers, izbindu-se de scările de acces de la locuinţa unui consătean.

În urma impactului, tânărul în vârstă de 19 ani, care nu purta cască de protecţie, a decedat.

Tot sâmbătă, de data acesta în jurul orei 15:40, în interiorul comunei Dumbrăveni, un minor în vârstă de 13 ani, din localitate, în timp ce ieşea cu motoscuterul din curtea casei, nu s-a asigurat corespunzător, fiind acroşat de un autoturism, condus de un bărbat (Iacob I., de 49 de ani, din comuna Vereşti).

Din fericire, de această dată a fost vorba de un accident uşor, minorul, care purta cască de protecţie, suferind leziuni pentru care necesită între 10 şi 15 zile de îngrijiri medicale.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 18 Mai 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.