Rugby, Juniori I
Florin PAIU
Echipa de rugby juniori I a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Suceava și-a confirmat din plin statutul de favorită în semifinala campionatului național jucată duminică, de la ora 11.00, la baza Unirea.
În fața unui public numeros, oaspeții de la Rapid/Dinicu Golescu București au apucat doar să deschidă scorul, 3-0, după care elevii lui Codrin Prorociuc și ai lui Sabin Crețu și-au arătat superioritatea clară în teren.
Sucevenii au înscris eseu după eseu, astfel că pe la jumătatea primei reprize deja meciul era jucat.
Publicul a rămas conectat și alături de jucătorii din teren, sucevenii ajungând la un scor neverosimil, 78-3.
Este un scor pe de o parte trist pentru o semifinală a unui campionat național, însă sucevenii merită doar felicitați, jucând cu maximă seriozitate în toate cele 80 de minute.
În urma acestei victorii LPS Suceava a obținut calificarea în finala mare a campionatului național de rugby juniori I, cea mai importantă competiție de juniori din România.
Adversarul din finală, Steaua/Șoimii București, va fi de cu totul alt calibru. La ultima întâlnire, la Suceava, Steaua s-a impus la limită, 25-23.
Ai noștri au arătat și în finala de anul trecut că pot câștiga și când aparent intră în teren cu șansa a doua.
Meciul se va juca la București, posibil chiar pe stadionul Ghencea.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 19 Mai 2025.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.