Monitorul de Suceava Luna viitoare

Suceava va găzdui Festivalul Internaţional al Şcolilor de Teatru, ediţia a II-a

Cosmin ROMEGA

Municipiul Suceava tinde tot mai mult să devină un oraş cultural, numeroase evenimente cultural-artistice fiind susţinute financiar de la bugetul local.

Cea mai nouă asociere de acest gen, aprobată de aleşii locali suceveni în şedinţa de ieri după-amiază, este cea cu Asociaţia „Pro Casandra” Bucureşti, în vederea finanţării şi realizării în comun a Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru, ediţia a II-a.

Contribuţia municipalităţii sucevene este de 100.000 de lei (un miliard de lei vechi), cu 20.000 de lei mai puţin decât suma solicitată.

Manifestările se vor desfăşura în trei locaţii – sala Dom Polski, Sala Auditorium „Joseph Schmidt”, din cadrul Universităţii „Ştefan cel Mare”, şi Muzeul Satului Bucovinean.

Deschiderea oficială a evenimentului va avea loc pe 4 iulie, când vor susţine spectacole două trupe poloneze. Zilnic vor avea loc spectacole şi alte evenimente, până pe 11 iulie, când este programată festivitatea de închidere a Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 19 Iunie 2015.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.