Infractori la bătrâneţe
Florin PAIU
Doi bătrâni, unul în vârstă de 76 de ani şi unul de 82 de ani, s-au ales cu dosare penale pentru infracţiuni la regimul rutier, unul fiind prins beat la volan, iar celălalt în timp ce conducea o maşină ce nu era înmatriculată.
Într-un prim caz, marţi, pe 6 decembrie, în jurul orei 15.00, o patrulă de la Poliţia municipiului Câmpulung Moldovenesc a tras pe dreapta un autoturism Dacia. La volan se afla localnicul Traian V., în vârstă de 82 de ani, posesor de permis de conducere din 1951. Nu mică le-a fost surpriza poliţiştilor când au observat că şoferul este în stare de ebrietate. Octogenarul a fost pus să sufle în aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de 0,89 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
Conform procedurilor, şoferul de 82 de ani a fost condus la Spitalul municipal Câmpulung Moldovenesc, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge. În mod normal, concentraţia de alcool în sânge va fi de peste 1,7 la mie.
El s-a ales cu dosar penal pentru conducerea unui vehicul cu o îmbibaţie de peste 0,8 grame per litru alcool în sânge.
O zi mai târziu, miercuri, în jurul orei 15.30, poliţiştii de la Secţia Rurală 3 Marginea, aflaţi în serviciu de control al traficului pe DN 17A, în localitate, l-au depistat pe Gheorghe S., în vârstă de 76 de ani, localnic, care, s-a constatat în urma verificărilor efectuate, avea autorizaţia provizorie a maşinii expirată încă din 21 septembrie 2011, iar numărul pe care îl avea era fals.
Pe numele şoferului, posesor de permis de conducere din 1996, s-a întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat şi cu număr fals de înmatriculare.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 09 Decembrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.