Rovana Plumb asigură persoanele cu dizabilităţi că indemnizaţiile vor creşte cu 16%
Mediafax.ro
Ministrul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, Rovana Plumb, asigură persoanele cu dizabilităţi, în mesajul transmis de ziua lor, miercuri, că indemnizaţiile le vor fi majorate cu 16 la sută, începând cu ianuarie 2015, informează Mediafax.Ministrul Muncii, Rovana Plumb, a transmis un mesaj, de Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi, asigurându-le pe cele din România că indemnizaţiile de care beneficiază vor fi majorate începând cu anul viitor."Sunt multe lucruri pe care şi noi, cei care reprezentăm instituţii sau autorităţi, ar trebui să le facem în continuare şi sper că, în viitor, vom da tot mai des semnele solidarităţii şi responsabilităţii. Astăzi, putem să vă asigurăm că majorarea cu 16 la sută, din ianuarie 2015, a nivelului prestaţiilor sociale acordate persoanelor cu dizabilităţi va deveni o realitate, după şase ani de aşteptare. În acelaşi timp, Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice (MMFPSPV) a alocat de la bugetul de stat, pentru 2014, Consiliului Naţional al Dizabilităţii din România suma de 362.149 lei pentru promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilităţi. Dar, dincolo de aceste măsuri, aş vrea să transmit un gând bun, de solidaritate tuturor persoanelor cu dizabilităţi", se arată în mesajul ministrului.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 03 Decembrie 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.