România va trimite în Serbia şi Bosnia ajutoare pentru înlăturarea efectelor inundaţiilor
România va trimite în Serbia şi Bosnia ajutoare pentru înlăturarea efectelor inundaţiilor şi sprijinirea sinistraţilor, precum o pompă de apă, pături, apă şi alimente, a anunţat premierul Victor Ponta, informează Mediafax.El a precizat că a avut deja o discuţie în acest sens cu omologul său sârb."Dacă sunt şi iniţiative private de sprijin pentru Serbia, să reuşim să strângem diverse ajutoare. În general, românii se mobilizează la greu, dar trebuie să coordonăm acest lucru, că altfel e haotic", a adăugat Ponta, arătând că aceste contribuţii private pot fi strânse şi prin ajutorul SMURD.Duminică, vicepremierul Liviu Dragnea a declarat că România va trimite Serbiei şi, dacă este nevoie, Bosniei ajutoare materiale pentru inundaţii.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 19 Mai 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.