Monitorul de Suceava

România va plăti cu 24,8 mil. euro mai puţin la bugetul UE, Uniunea înregistrând surplus în 2009

 

România va plăti la bugetul Uniunii Europene din 2010 cu 24,8 milioane euro mai puţin decât contribuţia stabilită iniţial, de 1,408 miliarde euro, deoarece UE a avut în 2009 un surplus de 2,2 miliarde euro, 1,9% din buget, fondurile urmând a fi a realocate, potrivit Comisiei Europene (CE).

Cheltuielile Uniunii din 2009 au corespuns cu bugetul adoptat, de 113,4 miliarde de euro, se arată într-un comunicat al CE.

"Nivelul redus al fondurilor rămase din 2009 demontrează că am direcţionat banii eficient acolo unde a fost nevoie. Surplusul va intra ca venituri în bugetul din 2010, ceea ce se traduce prin economii pentru statele membre", a declarat comisarul european pentru Planificare Financiară şi Buget, Janusz Lewandowski.

Bugetul UE pentru 2010 a fost adoptat în decembrie 2009 şi însumează 141,4 miliarde de euro, potrivit CE. Contribuţia fiecărui stat la bugetul este stabilită în funcţie de Produsul Intern Brut.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 16 Aprilie 2010.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.