Monitorul de Suceava

România preia vineri funcţia de vicepreşedinte al Biroului Executiv al UNICEF


România preia de la 1 februarie funcţia de vicepreşedinte al Biroului Executiv al UNICEF, informează MAE.
  România a fost aleasă în această funcţie în septembrie 2007, la propunerea Grupului est-european. Concomitent, România preia, în cadrul actualei sesiuni a Biroului Executiv, rolul de facilitator pentru decizia privind adoptarea Strategiei UNICEF privind Protecţia Copilului, precizează MAE într-un comunicat remis, joi, agenţiei MEDIAFAX.

Reprezentanţii celor 36 de state membre ale Biroului se vor reuni o dată pe lună, pentru a examina evoluţiile înregistrate în domeniul protecţiei drepturilor copilului şi a stabili, în acord cu acestea, direcţii de acţiune pentru UNICEF. Strategia UNICEF privind Protecţia Copilului reprezintă un subiect principal de discuţii pe agenda Biroului, se arată în comunicat.

Pentru prima parte a anului 2008 sunt programate, printre altele, trei vizite de lucru ale membrilor Biroului Executiv în zone de interes deosebit pentru activitatea UNICEF, şi anume Laos, Haiti şi Niger.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 31 Ianuarie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.