Monitorul de Suceava Concurs

Rezultate bune pentru Suceava la Olimpiada Naţională de limbă rusă

Adelina TALPALARIU

Palmares bogat pentru elevii suceveni la Olimpiada Naţională de Limbă rusă, de la Vaslui, din perioada 21-25 aprilie 2017.

Două premii I, două premii II și o menţiune din partea Ministerului Educaţiei au fost obţinute de lotul sucevean în urma susţinerii probelor de concurs (oral și scris).

Premiul I al Ministerului Educaţiei au obţinut Elena Moraru (a IX-a) și  Ludmila Panico (a XII-a), de la Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava, coordonate de prof. Svetlana Florea.

 Cristina Rusnac (clasa a X-a, Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului) și Alexandrina Bordieru (a X-a, Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava ) au obţinut premiul al II-lea. Elevele au fost îndrumate de prof. Vera Legean  și Svetlana Florea.

Menţiunea Ministerului Educaţiei a mers la Alexandrina Sava (clasa a XI-a, Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului), pregătită de prof. Vera Legean. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 04 Mai 2017.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.