Monitorul de Suceava Fapta reprobabilă

Reținut de polițiști pentru tâlhărie, a fost lăsat în libertate de judecători

Sandrinio NEAGU

Un bărbat a ajuns în arestul IPJ Suceava după ce a tâlhărit două tinere. Fapta s-a petrecut în cursul zilei de joi, 2 noiembrie, în apropierea stației PECO Iosimar, din Marginea. Bărbatul le-a agresat pe cele două femei, de la care ar fi furat un telefon mobil și o vestă în ale cărei buzunare se aflau o pereche de căști pentru telefon și circa 10 lei.

Inițial, cercetările s-au derulat pentru comiterea infracțiuni de ”tentativă la tâlhărie”, iar mai apoi încadrarea juridică a fost schimbată în ”tâlhărie”. Autorul a fost prins în cursul zilei de 7 noiembrie, în satul Clit, din comuna Arbore. Suspectul se numește Costel Blasciuc, de 22 de ani, din Marginea, pe numele căruia a fost emisă ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 de ore.

Totuși, bărbatul nu a stat prea mult după gratii, și asta pentru că propunerea de arestare preventivă formulată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți a fost respinsă de un magistrat de drepturi și libertăți de la Judecătoria Suceava, care nu a stabilit nici o măsură împotriva suspectului.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 09 Noiembrie 2023.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.