Monitorul de Suceava Administraţie

Regulament nou pentru activitatea de salubrizare la Rădăuţi

Luigi BĂRĂGOIU

Contractul de concesiune a serviciului de salubrizare, Regulamentul de organizare şi funcţionare şi caietul de sarcini corespunzător al acestui serviciu prestat în Rădăuţi de Servicii Comunale a fost supus spre aprobarea consilierilor locali în şedinţa ordinară de ieri, 28 februarie.

Conform contractului, Consiliul Local păstrează prerogrativele privind adoptarea politicilor de dezvoltare a serviciilor publice de salubrizare şi dreptul de a urmări, de a controla şi de a supraveghea îndeplinirea obligaţiilor contractuale ale operatorului. Durata contractului este de 10 ani.

Caietul de sarcini a fost elaborat pentru a stabili condiţiile de desfăşurare, nivelul de calitate şi condiţiile tehnice în care se va face precolectarea, colectarea, transportul şi depozitarea deşeurilor municipale, sortarea şi depozitarea controlată a acestora, măturatul, stropitul şi întreţinerea căilor publice, deszăperirea, colectarea, transportul, depozitarea şi valorificarea deşeurilor de echipamente electrice şi electronice, dar şi a deşeurilor provenite din demolări.

Noul Regulament a fost armonizat cu modificările legislative în domeniu din ultimii doi ani.


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 29 Februarie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.