Continuă
Câteva zeci de protestatari s-au adunat şi aseară în faţa Palatului Administrativ din Suceava, în pofida ninsorii abundente şi a frigului, scandând lozinci antiprezidenţiale şi împotriva coaliţiei de guvernare, şi au strigat "Aţi propus modernizare, poporul cere de mâncare!".
Protestele din faţa Palatului Administrativ, începute în urmă cu o lună şi continuate seară de seară, în ciuda ninsorii şi a gerului, au continuat şi aseară, când, deşi ningea abundent şi erau minus 13 grade Celsius, câteva zeci de oameni au scandat din nou lozinci antiprezidenţiale şi au cerut alegeri anticipate.
Manifestanţii au scandat "Aţi propus modernizare, poporul cere de mâncare!", "Vrem cianură pentru dictatură!", sau "Băsescu, nu uita, puşcăria-i casa ta!", dar au cântat şi "Vine, vine primăvara şi-o să iasă toată ţara!".
Oamenii susţin că vor ieşi în fiecare seară în faţa Palatului Administrativ pentru a protesta, indiferent de vreme, până când va demisiona actuala putere.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 14 Februarie 2012.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.