Problema numărului ridicat de incendii de vegetaţie uscată, discutată la Prefectura Suceava
Problema incendiilor de vegetație uscată, al căror număr a crescut îngrijorător în ultimul timp, în judeţ, a fost discutată în cadrul ședinței operative desfășurate marţi, la Instituția Prefectului – județul Suceava, cu structurile Ministerului Afacerilor Interne.În perioada 10 – 13 aprilie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Bucovina” al județului Suceava a intervenit pentru localizarea şi lichidarea a 31 incendii de vegetaţie uscată în județ. “Tragem un semnal de alarmă primarilor care trebuie să ia măsuri pentru stoparea acestui fenomen. Un rol important în prevenirea incendiilor în profil teritorial îl au autorităţile administraţiei publice locale care, prin toate pârghiile legale de care dispun, trebuie să conştientizeze şi să determine populaţia să se comporte şi să acţioneze în spirit civic. ISU, Comisariatul Județean Suceava al Gărzii de Mediu, Inspectoratul de Jandarmi Județean Suceava și Inspectoratul Județean de Poliție Suceava vor lua măsuri pentru sancționarea celor care nu respectă normele specifice de apărare împotriva incendiilor atunci când se utilizează focul deschis pentru igienizarea terenurilor”, a precizat Constantin Harasim, prefectul județului Suceava.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 11 Aprilie 2015.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.