Monitorul de Suceava

Prinţul Charles şi premierul Tăriceanu au discutat despre agricultura ecologică din România

 

Prinţul Charles a discutat, marţi, cu premierul Călin Popescu Tăriceanu, la Palatul Victoria, despre agricultura din România, care, în opinia sa, are potenţial de dezvoltare deosebit, în special în ceea ce priveşte agricultura ecologică, informează Guvernul.
  Conform unui comunicat al Guvernului remis, marţi, agenţiei MEDIAFAX, în timpul discuţiilor au fost apreciate proiectele patronate de Fundaţia Prinţului de Wales, care promovează şi susţine proiectele de dezvoltarea rurală în România, în special în ceea ce priveşte agricultura organică, turismul rural, conservarea patrimoniului cultural al satelor româneşti.

În acest context, s-a discutat şi despre reabilitarea şi dezvoltarea durabilă a zonei Carpaţilor, fiind încurajat rolul României în plan regional, se arată într-un comunicat al Executivului. Alteţa Sa Regală Charles, Prinţul de Wales, se află în vizită privată în România.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 06 Mai 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.