Captură
Florin PAIU
Un bărbat din comuna Bosanci a fost prins în trafic, la volanul unei maşini, în timp ce transporta ţigări şi alcool fără acte.
Miercuri seară, în jurul orei 22.00, pe baza unor activităţi informativ-operative, poliţiştii au tras pe dreapta în trafic, între localităţile Bălcăuţi şi Grăniceşti, un autoturism VW Golf, condus de Nicolae B., în vârstă de 44 de ani.
În urma controlului maşinii, oamenii legii au dat peste 700 de pachete de ţigări de diferite mărci şi 100 de sticle de votcă marca „Topisca”, toate de producţie ucraineană. Cum nu avea nici un act de provenienţă, bărbatul a rămas fără întreaga cantitate de marfă, evaluată la 4.000 de lei, primind şi o amendă pentru acte de comerţ ilicit.
Folosind explicaţia „şablon”, şoferul a declarat că ţigările şi votca au fost cumpărate de la o persoană din oraşul Siret, pe care nu o cunoaşte.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 13 Iunie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.