Monitorul de Suceava

Primul student pozitiv la testarea Covid, la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava

Dana HUMOREANU

Testarea Covid a studenților de la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava, în vederea cazării în cămin, a adus și primul rezultat pozitiv de infectare cu SARS-CoV-2, cu câteva zile înainte de începerea anului universitar.

Purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Suceava, Gabriela Băncilă, a declarat, miercuri, că este vorba despre un student în anul I. Acesta este asimptomatic și se află în izolare acasă, în localitatea de domiciliu.

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare”, prof. univ. dr. ing. Valentin Popa, a declarat, miercuri, că testarea studenților care vor să se cazeze la căminele instituției academice este obligatorie și că USV decontează 200 de lei din costul testării. Universitatea decontează și pentru testarea studenților care nu stau la cămin, doar că pentru aceștia nu este obligatoriu să verifice dacă nu cumva sunt purtători ai noului coronavirus. În căminele USV ar urma să se cazeze, în perioada următoare, peste 1.100 de studenți. Capacitatea de cazare este de aproximativ 1.400 de locuri, dar măsurile de prevenire a răspândirii SARS-CoV-2 au dus la împărțirea activității universitare între prezența fizică și online, astfel încât într-o primă etapă vor sta în cămine circa 1.100 de studenți.

La USV sunt peste 10.000 de studenți și aproximativ 1.000 de cadre didactice și personal administrativ.

Tot miercuri a fost confirmată pozitiv cu SARS-CoV-2 și o educatoare de la Școala Gimnazială Nr. 1 Rădăuți. Potrivit Gabrielei Băncilă, educatoarea era în carantină la domiciliu deoarece soțul ei este confirmat cu Covid, astfel încât nu are contacte la grădiniță.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 30 Septembrie 2020.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.