Monitorul de Suceava

Primăria Bălăceana a construit într-un timp record un dispensar nou pentru cei 1.400 de cetățeni din comună

Dan COMAN

Primăria Bălăceana a finalizat o investiție în valoare de 700.000 de lei în construcția unui nou dispensar pentru cei aproape 1.400 de cetățeni ai comunei. Prezent la inaugurarea noului dispensar, deputatul PSD de Suceava Gheorghe Șoldan a precizat că lucrările au durat doar șapte luni, fondurile fiind asigurate din bugetul propriu al primăriei. „O primărie care nu se poate lăuda cu un buget generos, dar în schimb are în fruntea ei un primar gospodar, Constantin Cojocariu. Oamenii din comună pot veni acum la medic în condiții civilizate, cu sală de așteptare și grupuri sanitare. Mai mult, în noua clădire are sediu nou și postul de poliție din comună, care funcționa tot într-un spațiu impropriu”, a spus Gheorghe Șoldan, care a ținut să-l felicite pe primarul Constantin Cojocariu pentru finalizarea acestei investiții.

Deputatul PSD de Suceava a remarcat faptul că Bălăceana are un primar care a venit din mediul privat și care a lăsat o afacere de succes pentru a administra o comună care rămăsese în urmă în multe privințe. Gheorghe Șoldan a mai spus că în momentul de față la Bălăceana sunt proiecte în derulare de peste 12 milioane de lei, de la modernizare de drumuri la iluminat public, și urmează să înceapă lucrările și la rețeaua de gaz în comună.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 09 Noiembrie 2023.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.