Secretarul Camerei Deputaţilor Cezar Preda a declarat, după întâlnirea premierului cu grupul parlamentar al PDL din Camera Deputaţilor, pentru MEDIAFAX, cã Emil Boc le-a spus că până acum Guvernul a lucrat la proiectul de buget de stat pe 2009, iar, de acum încolo se va ieşi cu declaraţii privind moştenirea grea lăsatã de Guvernul Tãriceanu.
"Până acum Guvernul a lucrat la buget şi acum se va ieşi pe toate palierele la bătaie cu starea care a fost lăsată de Tăriceanu, cu datoriile vechi lăsate", a afirmat Preda.
El a arătat că deputaţii PDL au aflat că Guvernul Boc a plãtit, în 2009, 2 miliarde şi ceva pentru datoriile vechi.
Premierul Boc a vorbit şi despre faptul cã Guvernul Tăriceanu nu a avut cum să atragã fonduri europene deoarece nu au fost acreditate decât două unităţi de management, "pentru Asistenţă tehnicã şi pentru Mediu".
"Tăriceanu nici nu a avut cum să ia fonduri europene pentru că nu avea unitãţile de management auditate", a precizat Cezar Preda.
Şi vicepremierul Dan Nica le-a spus deputaţilor PDL că nu-i place sintagma "moştenire grea", dar nu are ce să facă decât să spunã care este realitatea, a mai spus Preda.
El a adăugat că membrii Guvernului Boc au tăcut pânã acum în legãturã cu acest subiect pentru a nu face probleme pe piaţã, deoarece au trebuit sã facã plăţi rãmase de la Guvernul Tãriceanu.
Emil Boc le-a mai explicat deputaţilor PDL şi faptul cã nu doreşte sã facã promisiuni de mãriri de salarii, pentru cã nu se ştie ce venituri vor fi colectate la buget, a mai spus Preda, care a adăugat cã primul ministru i-a informat şi despre faptul cã prin proiectul de buget vor fi date 10 miliarde de lei pentru investiţii şi acest lucru nu l-a fãcut niciun Guvern pânã acum.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 02 Februarie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.