Ghinion
Pieton luat pe sus de pe trotuar după o tamponare
Un bărbat care se deplasa pe trotuar a fost luat pe sus de un autoturism al cărui şofer a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, după o tamponare. Evenimentul rutier s-a produs vineri seară, în jurul orei 18.00, pe Calea Unirii din municipiul Suceava.
Poliţiştii au stabilit că accidentul s-a produs după ce Valentin B., în vârstă de 41 de ani, localnic, aflat la volanul unui autoturism, nu s-a asigurat la efectuarea unui viraj la stânga, intrând în coliziune cu o maşină care intrase în depăşirea sa, condusă de Daniel H., de 29 de ani, şi el din municipiul Suceava.
În urma coliziunii, maşina intrată în depăşire a fost proiectată pe trotuarul din partea stângă a drumului, unde l-a lovit pe pietonul Marcel H., în vârstă de 45 de ani, localnic. Acesta a fost dus la spital, unde s-a constatat că are leziuni ce necesită în jur de 20 de zile de îngrijiri medicale.
În urma verificării cu alcooltestul s-a constatat că doi dintre cei trei bărbaţi implicaţi în accident erau sub influenţa băuturilor alcoolice.
Şoferul care a intrat în depăşire avea o concentraţie de 0,29 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat, în timp ce pietonul accidentat avea o concentraţie de 0,42 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
Şoferul care a provocat accidentul nu consumase alcool.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 23 Mai 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.