Monitorul de Suceava

Peste o sută de amenzi într-o singură zi de controale în trafic

 

Serviciul Rutier Suceava și formațiunile rutiere din cadrul polițiilor municipale şi orăşenești ce au în dotare aparatură radar au organizat sâmbătă o acţiune pe linia combaterii încălcării regimului legal de viteză şi a depăşirilor neregulamentare.

Au fost aplicate 112  sancţiuni contravenționale, în valoare de 33.340 lei, din care 81 pentru încălcarea regimului legal de viteză.

De asemenea, au fost reţinute 7 permise de conducere.

Spre exemplu, un bărbat de 50 de ani a condus autoturismul în localitatea Dărmăneşti, cu viteza de 103 km/h (+53 km/h), pe un sector de drum cu limitare de viteză la 50 km/h. S-a procedat la sancţionarea contravenţională a conducătorului auto şi reţinerea permisului de conducere pentru o perioadă de 90 de zile.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 27 Septembrie 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.