Peste 300 de amenzi, după o acţiune de combatere a accidentelor provocate de viteză
Agenţii de poliţie rutieră din cadrul Serviciului Rutier - IPJ Suceava şi din cadrul municipiilor şi oraşelor de la nivelul judeţului, ce au în dotare aparatură radar, au organizat în zilele de 7 şi 8 decembrie, între orele 09.00-17.00, o acţiune pe linia combaterii încălcării regimului legal de viteză şi depăşirii neregulamentare. În cadrul acţiunii au fost constatate 2 infracţiuni şi au fost reţinute 11 permise de conducere, din care 6 pentru depăşirea regimului legal de viteză, 3 pentru depăşiri neregulamentare şi 2 pentru alte abateri la regimul rutier. De asemenea, a fost ridicat un certificat de înmatriculare.În cadrul acţiunii au fost aplicate 302 sancţiuni contravenţionale în valoare de 75.320 lei, 217 dintre acestea fiind pentru depăşirea regimului legal de viteză. Poliţia dă ca exemplu cazul unui bărbat de 37 de ani, din Alexandria, judeţul Teleorman, care a fost surprins conducând un autoturism pe DN2, în localitatea Grăniceşti, cu viteza de 107 km/h, pe un sector de drum cu limitare de viteză la 50 km/h. Şoferul a fost amendat şi a rămas fără permis pentru o perioadă de 90 de zile.„Poliţiştii atrag atenţia încă o dată cu privire la necesitatea adaptării vitezei de deplasare la condiţiile de drum, viteza excesivă fiind cauza principală generatoare de accidente rutiere în contextul traficului în condiţii de iarnă”, se precizează în comunicatul poliţiei.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 09 Decembrie 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.