Monitorul de Suceava

Pensionarii suceveni îşi vor primi luna aceasta pensiile în avans

Dan COMAN

Pensionarii suceveni îşi vor primi luna aceasta pensiile în avans. Casa Naţională de Pensii Publice a anunţat că în urma demersurilor făcute pentru a achita drepturile cuvenite beneficiarilor sistemului public de pensii în avans, pensionarii vor primi pensiile în perioada 11 - 23 decembrie a.c., prin intermediul Poştei Române. Într-un comunicat al Casei Naţionale de Pensii se precizează că pentru aceasta termenele de virare a sumelor de plată către oficiile poştale au fost decalate, pentru a se asigura astfel plata tuturor pensiilor înainte de sărbătorile de iarnă. În situaţia în care poştaşii nu îi vor găsi pe pensionari la domiciliu, aceştia îşi pot ridica banii de la sediul subunităţilor poştale până în penultima zi lucrătoare din lună, respectiv 30 decembrie. De asemenea, pensiile achitate prin intermediul băncilor cu care Casa Naţională de Pensii Publice are încheiate convenţii vor putea fi încasate la aceleaşi date ca şi în lunile anterioare, dar nu mai târziu de 14 decembrie.


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 Decembrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.