Monitorul de Suceava Rezultate

Patru distincții pentru elevii din județ la Concursul național de biologie „George Emil Palade”

Adelina TALPALARIU

Concursul școlar național de biologie „George Emil Palade” 2025, de la finele lunii mai, a adus lotului sucevean patru distincții - două mențiuni și două premii speciale.

Etapa naţională s-a desfășurat la Colegiul Tehnic „Samuil Isopescu” Suceava și a constat într-o probă teoretică (scrisă) de evaluare a competențelor specifice prevăzute în programă. Competiția mai este cunoscută ca olimpiada „mică” de biologie pentru elevii de gimnaziu.

Au fost premiați următorii elevi:

La faza națională au participat opt elevi din județ, de la Școala Gimnazială „Mitropolit Iacob Putneanul" Putna, Școala Gimnazială Nr. 1 Iaslovăț, Colegiul Național „Ștefan cel Mare" Suceava, Liceul Tehnologic „Iorgu Vîrnav Liteanu" Liteni, Școala Gimnazială „Ion Creangă" Suceava, Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava și Școala Gimnazială „Mihai Eminescu" Rădăuți.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 Iunie 2025.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.