Monitorul de Suceava

PDL cheamă la dialog partidele,societatea civilă şi media, acuzând că limbajul opoziţiei e jignitor

 

PDL cheamă la dialog toate partidele din România, societatea civilă şi media pentru a discuta despre calitatea discursului politic din România de astăzi, a declarat, luni, Sever Voinescu, menţionând că opoziţia practică un limbaj "jignitor şi ofensator".

"Exprim îngrijorarea sinceră a PDL, a conducerii PDL în special, în legătură cu degradarea limbajului folosit de liderii politici în discusrul politic de liderii politici în discursul politic din România, în ultima vreame. Constatăm că s-a ajuns la un nivel de vulgaritate şi de violenţă în a te referi la persone politice, la personalităţi importante în statul român, că opoziţia practică un limbaj, dacă spui suburban eşti amabil, jignitor şi ofensator", a spus Voinescu, după şedinţa BPN al PDL.

Sever Voinescu a apreciat că acest gen de discurs "produce un rău în sistemul social românesc".

"Este inadmisibil să promovăm în dialogul dintre noi, oamenii politici jigniri şi, nu mai vorbesc, afirmaţii calomnioase", a adăugat Voinescu.
 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 27 Iunie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.