Monitorul de Suceava

Oprea a cerut Jandarmeriei şi Poliţiei rapoarte legate de intervenţia la mitigul pro-Antena 3

Mediafax.ro

Ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, a cerut, luni, conducerii Jandarmeriei şi Poliţiei Române întocmirea unor rapoarte legate de modul în care au intervenit jandarmii şi poliţiştii la mitingul pro-Antena 3, unde unii jurnalişti au fost agresaţi de unii dintre manifestanţi, informează Mediafax."În urma manifestaţiei publice care a avut loc duminică, 10 august a.c. în zona Palatului Cotroceni, viceprim-ministrul pentru securitate naţională, ministrul Afacerialor Interne, Gabriel Oprea, a solicitat conducerii Jandarmeriei Române şi Poliţiei Române întocmirea unor rapoarte de informare referitoare la modul de acţiune al forţelor proprii", se arată într-un comunicat emis de MAI.Potrivit raportului de informare elaborat de Jandarmeria Română, în intervalul 16.30 - 19.30, în Bucureşti şi în mai multe oraşe din ţară au avut loc manifestaţii de protest la care numărul de participanţi a oscilat de la câteva zeci la câteva mii, motiv pentru care conducerea Jandarmeriei a dispus instituirea unor dispozitive de ordine publică. În ce priveşte situaţia din Bucureşti, dispozitivul ar fi fost suplimentat progresiv în funcţie de numărul participanţilor, precum şi de solicitările Serviciului de Protecţie şi Pază.


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 11 August 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.