Monitorul de Suceava

Olimpicii români au obţinut o medalie de aur şi trei de argint la Olimpiada Balcanică de Informatică

Mediafax.ro

Lotul olimpic de informatică al României a obţinut o medalie de aur şi trei de argint la Olimpiada Balcanică de Informatică pentru seniori, care a avut loc la Ankara, în perioada 10-17 august, a anunţat luni Ministerul Educaţiei, informează Mediafax. Medalia de aur a fost obţinută de Mihai-Iulian Andreescu, care a absolvit în acest an Colegiul Naţional de Informatică "Tudor Vianu" din Capitală.Cei trei câştigători ai medaliilor de argint, toţi absolvenţi în acest an, sunt Radu Szasz, de la Colegiul Naţional "C. Brediceanu" din Lugoj, judeţul Timiş, Tudor-Petru Ţiplea, de la Colegiul Naţional "Dragoş Vodă" din Sighetu Marmaţiei, judeţul Maramureş, şi Mihai Gheorghe, de la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.Echipa României a fost condusă de profesorii Szabó Zoltan şi Dan Pracsiu.


Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 18 August 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.