Monitorul de Suceava

O şoferiţă de 22 de ani a „zburat” pe linia ferată în timp ce-şi căuta telefonul

 

 

O tânără în vârstă de 22 de ani aflată la volanul unui autoturism a ieşit cu maşina în decor şi s-a izbit în acostamentul căii ferate, conform anchetei poliţiei accidentul petrecându-se pe fondul neatenţiei conducătoarei auto, care îşi căuta telefonul mobil prin maşină. Evenimentul rutier s-a petrecut marţi, în jurul orei 10.15, pe DJ 208A, în oraşul Liteni.

Conducătoarea auto, Mihaela Ş., din oraşul Dolhasca, posesoare de permis de conducere din 2007, a izbit violent acostamentul căii ferate, de lângă şosea, atât ea cât şi pasagerul care o însoţea, Mihai Ş., de 46 de ani, din oraşul Dolhasca, fiind răniţi. Ulterior, investigaţiile medicale preliminare au arătat că ambii au suferit leziuni uşoare, care nu le pun viaţa în pericol.  

Din cauza stării de sănătate, şoferiţa nu a putut fi verificată pe loc, cu etilotestul, însă la spital i s-au recoltat probe biologice de sânge. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 16 Noiembrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.