Monitorul de Suceava În zona Policlinicii

O maşină distrusă de flăcări şi alte două avariate, într-un incendiu în parcare

Sergiu RUSU

Trei autoturisme au suferit avarii în urma unui incendiu izbucnit într-o parcare de pe strada Ştefan cel Mare, în zona Policlinicii Suceava, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava.
Incendiul a fost anunţat sâmbătă, în jurul orei 12.30, la un autoturism marca Ford Mondeo.
Proprietarul a declarat că a pornit maşina şi a observat că ies flăcări de sub bord din partea dreapta. A încercat să stingă incendiul cu stingătorul din dotare şi a anunţat şi pompierii.
Autoturismul Ford Mondeo a fost distrus în proporţie de 60%, iar în urma incendiului au fost avariate şi alte două autoturisme parcate în apropiere, un Ford Fiesta, la care s-a distrus un far, o oglindă, parbrizul şi 20% din caroserie, şi un la Matiz, cu pagube la o triplă, ornamente din plastic şi vopseaua de pe partea dreaptă a caroseriei.
„Din primele cercetări, incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit produs la un conductor defect sau neizolat corespunzător”, se arată într-un comunicat al ISU Suceava.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 23 Ianuarie 2012.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.