Deputatul PSD Miron Mitrea a declarat, vineri, la Consiliile Naţionale reunite ale PSD şi PC, că niciunul dintre cei prezenţi nu are telefoanele "neascultate", pentru că "preşedintele PDL Traian Băsescu" controlează serviciile de informaţii.
"Preşedintele PDL, Traian Băsescu, controlează majoritatea serviciilor de informaţii şi noi ştim asta pe pielea noastră. Nu avem, dintre cei de aici, nici măcar unul dintre noi telefoanele neascultate. Toţi suntem ascultaţi şi monitorizaţi minut cu minut", a susţinut Mitrea.
El a mai acuzat sistemul de "poliţie politică" din România, susţinând că social-democraţilor care au câştigat alegerile locale li s-au întocmit dosare penale.
"Automat, cei care au câştigat alegerile, primari de municipii, toţi cei care au condus campanii electorale, s-au trezit cu dosare", a arătat Mitrea, revoltat de faptul că Parchetul a devenit un instrument politic.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 11 Iulie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.