Monitorul de Suceava

Ministrul ceh de Externe: Sunt împotriva statelor care se împotrivesc intrării României în Schengen

 

Ministrul de Externe al Republicii Cehe, Karel Schwarzenberg, a declarat, marţi, la Bucureşti, că este împotriva acelor state care, în mod continuu, se împotrivesc intrării României şi Bulgariei în spaţiul Schengen.

Karel Schwarzenberg a făcut aceste declaraţii după întâlnirea pe care a avut-o cu ministrul român de Externe, Teodor Baconschi.

"Sunt o persoană care spune direct: sunt împotriva acelor state care, în mod continuu, sunt împotriva intrării României şi Bulgariei în spaţiul Schengen", a spus demnitarul ceh.

El a susţinut că nu este "o abordare corectă" ca, după îndeplinirea tuturor condiţiilor pentru aderare, "dintr-o dată au găsit că ar mai fi alte noi condiţii" pentru această aderare.

"Este vorba de o aderare inegală şi care este foarte dăunătoare pentru solidaritatea din cadrul Uniunii Europene", a spus Karel Schwarzenberg.

Ministrul de Externe al Cehiei a menţionat că, alături de Bulgaria şi România, luptă pentru ca aceste bariere să fie înlăturate.

O decizie privind aderarea României şi Bulgariei la spaţiul Schengen a fost amânată, în 21 septembrie, în Consiliul JAI. Preşedinţia poloneză a susţinut intens adoptarea unei decizii pozitive. Însă, în urma blocajului generat de poziţia inflexibilă a Olandei, la care s-a raliat şi Finlanda, Polonia nu a supus chestiunea la vot, evitând practic o decizie negativă, care ar fi făcut necesară reluarea unei părţi a procedurii juridice de aderare.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că Olanda nu şi-a respectat o decizie politică privind accesul României şi Bulgariei în Schengen, susţinând că, dacă nu se va găsi o soluţie de compromis, şeful Consiliului European va pune pe ordinea de zi subiectul accesului în Schengen al celor două ţări. 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 25 Octombrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.