"Patronatele au cerut modificare mai multor acte normative, printre care cel de funcţionare şi organizare a CEC şi Codul Fiscal, actul normativ privind înfiinţarea şi stimularea IMM-urilor, cel privind stimularea investiţiilor şi, totodată, legea patronatului. Sunt câteva legi care trebuie modificate pentru îmbunătăţitrea mediului de afaceri", a spus, luni, Niţă, la o dezbatere în Parlament privind sprijinirea IMM-urilor.
El a menţionat că altă lege care trebuie modificată în perioada următoare este cea a licitaţiilor publice care ar trebui să sprijine firmele să acceseze fondurile europene.
Niţă a reamintit că ministerul pe care îl conduce are în vedere crearea unui fond de contragarantare destinat IMM-urilor în valoare de 100 milioane de euro, proiectul de lege privind această structură fiind deja realizat.
"Vom multiplica de patru-cinci ori numărul IMM-urilor care vor putea beneficia de garanţii pentru accesarea creditrelor. Ne propunem ca 6.000 - 8.000 de IMM-uri să acceseze asemenea garanţii", a spus Niţă.
El a reiterat ideea introducerii impozitului forfetar pe activitate care, în opinia sa, va da posibilitatea de a scoate la suprafaţă economia gri.
"Această măsură va permite taxarea pe activitate astfel încât nimeni nu va putea scăpa de impozitare", a menţionat Niţă.
Introducerea impozitului forfetar a fost o măsură susţinută de Niţă încă de la începutul preluării mandatului de ministru, în paralel cu neimpozitarea profitului reinvestit. Neimpozitarea profitului reinvestit a fost introdusă în măsurile anti-criză adoptate de Guvern.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 09 Februarie 2009.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.