Doi tineri de 18 şi 20 de ani au sustras cheile unui autoturism pe care apoi l-au vândut cu 900 de lei, încheind inclusiv contract de vânzare-cumpărare.
Luni, poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale Suceava i-au identificat şi condus la sediul poliţiei pe Daniel M., de 18 ani, din municipiul Suceava, şi Vlad T., de 20 ani, din comuna Ipoteşti, pentru a fi cercetaţi în furtul autoturismului aparţinând Elenei B., din data de 9 august.
Cei doi suspecţi au fost audiaţi, ei declarând că pe 5 august, după ce s-au plimbat prin oraş împreună cu Elena B., tânărul de 18 ani i-a sustras cheile de la autoturism, profitând de neatenţia acesteia.
Pe 9 august, cei doi au furat autoturismul în cauză, pe care l-au vândut cu 900 lei lui Ionel B., din comuna Ipoteşti, întocmind în acest sens şi un contract de vânzare-cumpărare.
Autoturismul a fost recuperat luni, împreună cu documentele ce îl însoţesc şi restituit proprietarei.
Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava care supraveghează cauza a dispus cercetarea tinerilor în stare libertate, întrucât aceştia nu sunt recidivişti, prejudiciul este mic şi a fost recuperat în totalitate.
„Cercetările sunt continuate faţă de cei doi sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat”, se precizează în comunicatul poliţiei.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 12 August 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.