Monitorul de Suceava

Marko: Premierul ne va transmite concluziile privind miniştrii PDL, ai noştri au fost performanţi

 

Vicepremierul Marko Bela a declarat, miercuri, că este normal ca premierul Emil Boc să informeze partenerii din UDMR cu privire la remanierea miniştrilor PDL, precizând că premierul nu a solicitat remanierea miniştrilor UDMR, care, în urma unei analize interne de partid, s-au dovedit performanţi.

"Domnul prim-ministru, în mod firesc, ne va informa în legătură cu concluziile domniei sale, respectiv ale PDL, pentru că partenerii noştri de coaliţie - aşa cum ştiu eu, şi ştiţi şi dumneavoastră, discută zilele acestea problema remanierii, fac o analiză a activităţii miniştrilor lor. În ceea ce ne priveşte, noi am încercat să facem o astfel de analiză, în privinţa miniştrilor UDMR, ieri (marţi - n.r.), la Arcuş, unde am avut o întâlnire cu grupurile parlamentare. Din partea noastră opinia e că miniştrii au avut o activitate intensă şi că au fost performanţi, mă refer la miniştrii UDMR", a spus Marko Bela, întrebat dacă a fost consultat de premier cu privire la o eventuală remaniere.

Marko Bela a mai precizat că premierul nu i-a solicitat remanierea vreunui ministru UDMR şi a arătat că partidele din coaliţie au menirea să facă fiecare evaluarea propriilor miniştri.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 01 Septembrie 2010.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.