Referendum
Dan COMAN
Locuitorii oraşului Milişăuţi sunt chemaţi duminică, 29 august a.c., la urne pentru a decide dacă rămân în continuare orăşeni. Referendumul va fi organizat la propunerea primarului din Milişăuţi, Mircea Laurus, proiectul de hotărâre de Consiliu Local iniţiat în acest sens fiind aprobat de deliberativul local.
Laurus a spus că a avut această iniţiativă în urma discuţiilor avute cu locuitorii oraşului, care îşi doresc să revină la statutul de comună. Primarul din Milişăuţi a spus că pentru referendum costurile vor fi minime, având în vedere că persoanele care vor fi membri ai birourilor secţiilor de votare nu vor încasa bani pentru această activitate. „Am discutat cu oamenii şi cei care vor fi în secţiile de votare vin ca voluntari”, a explicat Mircea Laurus. În aceste condiţii, el a precizat că toate costurile cu referendumul se ridică la aproximativ 3.000 de lei (30 de milioane de lei vechi), bani folosiţi în special pentru tipărirea buletinelor de vot.
Trebuie spus că duminica trecută un astfel de referendum a avut loc şi în oraşul Cajvana. Referendumul din acest oraş a fost invalidat pe motiv că la urne nu s-a prezentat numărul suficient de alegători.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 18 August 2010.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.