Critici
Dan COMAN
Liberalii suceveni consideră că modul în care membrii PD-L obţin funcţiile de conducere în cadrul acestui partid nu respectă legile democraţiei.
Potrivit liberalului Iulian Angheluş, membru în Biroul Permanent Local al PNL Suceava, alegerea funcţiilor în cadrul PD-L nu se face în mod democratic, ci prin decizia unui grup restrâns de persoane. „Acest lucru este extrem de grav pentru orice partid politic”, a subliniat Angheluş.
El a declarat că în mod normal alegerea structurilor de conducere ar trebui să fie făcută de membrii unei formaţiuni politice, regulă care nu se aplică în cazul democrat – liberalilor.
„Dacă mai demult la PSD alegerile se făceau prin aplauze, se pare că la PD-L nu există nici o formă de democraţie. Şi asta pentru că în PD-L numirea în funcţii se ia de o persoană, ceea ce arată că în cadrul acestui partid nu există nici un fel de libertate de opinie”, susţine liberalul sucevean.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 10 Ianuarie 2008.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.