Monitorul de Suceava

Kelemen: UDMR începe consultarea publică a comunităţii maghiare pentru elaborarea unei strategii

 

 Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, vineri, că Uniunea va începe, în luna aprilie, după şedinţa CRU, o acţiune de consultare publică a comunităţii maghiare din România, care are ca scop elaborarea unei strategii pe termen mediu şi lung privind doleanţele şi priorităţile membrilor etniei.

Kelemen a declarat, într-o conferinţă de presă, că se va încerca contactarea a aproximativ 200.000 – 300.000 de persoane în următoarele trei luni, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"Am discutat cu preşedinţii organizaţiilor judeţene despre consultarea publică a comunităţii maghiare, care va începe în luna aprilie, după CRU. Am pregătit o metodologie, care este spre finalizare şi care va fi gata înainte de CRU. Încercăm să contactăm 200.000 - 300.000 de persoane în trei luni, pentru a cunoaşte exact dorinţele, doleanţele şi priorităţile comunităţii maghiare din diferite regiuni şi pentru a putea formula o strategie politică pe termen mediu şi lung", a spus Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a participat, vineri, la Cluj-Napoca, la prima şedinţă a Prezidiului UDMR, după ce a avut întâlniri cu cele opt platformele ideologice din UDMR şi cu preşedinţii organizaţiilor judeţene ale Uniunii.

 



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 18 Martie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.