A 17-a zi de protest
Sergiu RUSU
În ciuda gerului năpraznic de afară, aseară, în faţa Palatului Administrativ, s-au adunat aproximativ 20 de suceveni care au continuat seria protestelor declanşate acum două săptămâni în mai toată ţara, inclusiv la Suceava. Protestatarii au scandat ca de obicei lozinci antiprezidenţiale şi antiguvernamentale, cerând alegeri anticipate, însă odată cu clasicele deja „Jos Băsescu!”, „Jos Guvernul Boc!”, au apărut şi voci care şi-au manifestat public nemulţumirea faţă de acordul antipiraterie ratificat şi de România, ACTA (Tratatul Comercial Anti-Contrafacere), acord care lasă însă şi loc de multe abuzuri, potrivit specialiştilor, permiţându-le autorităţilor să verifice calculatoarele şi telefoanele pentru a vedea dacă toate programele sunt licenţiate.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 31 Ianuarie 2012.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.