Monitorul de Suceava Accident de muncă

Îngropaţi în pământ

Luigi BĂRĂGOIU

Doi angajaţi de la firma Contranscom SA din municipiul Rădăuţi au fost ieri după amiază la un pas de a fi victimele unei tragedii.

În timp ce efectuau lucrări de montaj într-un şanţ, unul dintre malurile acestuia s-a surpat şi i-a îngropat în pământ. Echipa de intervenţie care s-a deplasat la locul accidentului de muncă a reuşit să-i salveze, cei doi, Petru A., de 35 de ani, respectiv Ion J., de 22 de ani, fiind transportaţi la Spitalul Municipal Rădăuţi, unde au fost internaţi cu acelaşi diagnostic – „fractură de bazin”. 

Primele cercetări au fost efectuate de către o echipă de lucrători de poliţie, alături de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Rădăuţi. În acelaşi timp a fost sesizat Inspectoratul Teritorial pentru Protecţia Muncii Suceava.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 27 Noiembrie 2007.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.