Un puternic incendiu izbucnit marţi noapte la o unitate de debitare a lemnului din Poiana Stampei a lăsat pagube imense în urmă, două clădiri, utilaje şi un TAF fiind compromise de flăcări.
În jurul orei 22.45, un apel la 112 a anunţat că o societate, situată pe drumul care face legătura între Poiana Stampei şi Dornişoara, a izbucnit un puternic incendiu.
La sosirea pompierilor la locul intervenţiei incendiul se manifesta violent la o hală din lemn şi la o anexă cu destinaţia spaţiu de birouri, de asemenea şi spaţiul de debitare a lemnului fiind în pericol.
Focul a fost stins în jurul orei 3.10, însă pagubele sunt mari, spaţiile din lemn permiţând flăcărilor să se extindă cu repeziciune.
„Au ars hala cu o suprafaţă de 80 de metri pătraţi, în proporţie de 80 la sută, şi spaţiile de birouri, în totalitate, cu o suprafaţă de 32 de metri pătraţi. De asemenea, s-au degradat un TAF, utilaje de lăcătuşerie, aparatură electrică. Din primele cercetări rezultă că incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit electric produs la un consumator cu defecţiuni”, a precizat sublocotenentul Florin Monoranu, de la Compartimentul de Informare şi Relaţii Publice al ISU Suceava.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 05 Octombrie 2011.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.