Cosmin ROMEGA
În numai două săptămâni, în Suceava ar urma să fie dată în funcţiune o nouă centrală de termoficare, care va asigura apă caldă şi căldură pentru locatarii a peste 22.000 de apartamente.
„A început numărătoarea inversă pentru realizarea noii centrale termice a Sucevei”, a anunţat miercuri primarul Sucevei, Ion Lungu, după ce, două zile la rând, a vizitat şantierul centralei pe biomasă, realizată de un investitor privat, Adrem Invest.
„Luni a fost făcută racordarea la gaz metan a celor trei CAF-uri care vor da căldură în prima etapă a iernii. Din fericire au fost aduse utilaje speciale, de la Târgu Mureş, fără de care ar fi trebuit decuplat întreg oraşul de la reţeaua de gaz metan”, a spus Ion Lungu.
În cadrul acestor vizite de lucru s-a verificat şi cantitatea de masă lemnoasă adusă pentru a asigura căldura sucevenilor în această iarnă.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 23 Octombrie 2013.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.